часиПраво на спадщину виникає в день відкриття спадщини (день смерті особи).

Якщо спадкоємець протягом шести місяців не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Винятком є особи-спадкоємці, які постійно проживали разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Такі особи приймають спадщину автоматично, якщо тільки не подали заяву про відмову від спадщини.

Доказом спільного проживання є:   

відмітка в паспорті про місце проживання,

довідка житлово-експлуатаційної організації,

правління житлово-будівельного кооперативу,

відповідного органу місцевого самоврядування

 про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із цим спадкодавцем.

Малолітні, неповнолітні, недієздатні особи та особи, дієздатність яких обмежено, також вважаються такими, що прийняли спадщину автоматично, якщо від неї не відмовились

Якщо строк для прийняття спадщинипропущено, існує два можливих варіанти його продовження:

За згоди усіх спадкоємців, які вже прийняли спадщину та не заперечують проти того, щоб новий спадкоємець подав заяву про прийняття спадщини та прийняв її.

Звернення до суду ізпозовною заявою про продовження строку для прийняття спадщини. В даному випадку для того, щоб звернутися до суду із позовом про продовження строку для прийняття спадщини та отримати позитивне рішення суду повинно бути одна чи декілька поважних причин, які стали причиною пропуску строку.

Однак, слід врахувати, що для задоволення позову про продовження строку для прийняття спадщини необхідно, щоб причини, з яких такий строк пропущено,були визнані судом поважними.

Судова практика виходить з того, що поважними є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними,істотнимитруднощами для спадкоємця навчинення дій по прийняттюспадщини, а саме:

1)           тривала хвороба спадкоємця (спадкоємців);

2)           велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна;

3)           складні умови праці, які, зокрема, пов’язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними;

4)           перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України.

Водночас, судова практика визначає причини, які не можуть вважатись поважними та братись до уваги під час розгляду судової справи про продовження строку для прийняття спадщини.

До таких, зокрема, належать:

–    необізнаність із законодавством про спадщину,

–    необізнаність спадкоємців про існування заповіту,

–    похилий вік спадкоємця,

–    відсутність коштів для оформлення спадщини, і т.п.

Варто зазначити, що подаючи позов про продовження строку для прийняття спадщини необхідно в суді представити відповідну доказову базу, що підтвердить поважність причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.

 

За інформацією Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області.

adminНовини
Право на спадщину виникає в день відкриття спадщини (день смерті особи). Якщо спадкоємець протягом шести місяців не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Винятком є особи-спадкоємці, які постійно проживали разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Такі особи приймають спадщину автоматично, якщо тільки не подали заяву про відмову від спадщини. Доказом спільного...